Wydrukuj tę stronę

Kosmetologia holistyczna

Napisała

Kosmetologia holistyczna czyli spójne połączenie stylu życia i potrzeb skóry. Model pracy jaki stworzyłam w oparciu o obserwacje podczas pracy ze skórą, bazuje na kilku elementach. Najważniejszy jest dla mnie oczywiście dokładny wywiad, dzięki któremu mogę poznać problem głębiej. Interesuje mnie styl życia – ponieważ on zawiera w sobie informacje o tym jak funkcjonujemy na co dzień.

Skóra jest zewnętrznym obrazem tego, co każdy z nas nosi w środku. Oznacza to, że poszczególne lokalizacje stanów zapalnych na twarzy „mówią” nam o tym, jaki organ lub układ naszego ciała potrzebuje wsparcia. Nie jest możliwe zajmowanie się problemem przewlekłym tylko zewnętrznie oraz oczekiwanie, że efekty takiej pracy będą długotrwałe.

Bardzo często mierzymy się również z problemem ilości stosowanych metod, kosmetyków oraz zabiegów. Podstawową zasadą w mojej pracy jest ograniczenie pielęgnacji domowej do minimum, z uwzględnieniem tylko tego co niezbędne. Im więcej środków, tym większa dystabilizacja i chaos. Działania zewnętrzne są działaniami objawowymi, nie zajmują się przyczyną, dlatego należy je dobrać tak, by współgrały z resztą zasad zmiany stylu życia.

Zacznijmy od początku.

Wszystko zaczyna się od jelit, ponieważ „ jesteś tym, co jesz” ! Znane wszystkim określenie, nabiera znaczenia tylko w tedy,  kiedy zaczynamy czytać etykiety kupowanych  produktów. Okazuje się, że większość artykułów zawiera :

– ogromną ilość cukru, co wpływa na stan mikrobiomu jelit oraz pracę trzustki (zbyt częste wydzielanie insuliny)

– konserwanty, które prowadzą do nadwrażliwości pokarmowych (poprzez uwrażliwienie błon śluzowych)

– wzmacniacze smaku (np. popularny glutaminian) które uzależniają.

W mojej pracy zwracam ogromną uwagę na zdrowe zasady żywieniowe. Ajurweda pomogła mi zrozumieć pewne zależności pokarmowe, dzięki którym znacznie lepiej mogę odpowiedzieć na pytania.

Dieta powinna być zróżnicowana, obfitować w warzywa i owoce sezonowe, zdrowe węglowodany takie jak ryż i kasza, tłuszcze roślinne oraz białko w umiarkowanej ilości.

Ważny jest również dobowy bilans płynów i termika wody, którą pijemy.

Harmonia wewnętrzna to również umiejętny relaks i wypoczynek w ciągu dnia, którego wielu ludziom brakuje. Ten element wpływa m.in. na gospodarkę hormonalną, w konsekwencji nasze samopoczucie.

Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu zapewnia zdrowie i jakość naszych płynów – limfa i jej prawidłowe krążenie wpływa na metabolizm oraz detoksykację naszego organizmu.

Biorąc pod uwagę całość, nie tylko „kawałek” skóry, jestem w stanie zaproponować drogę, która na początku wymaga od wielu ludzi przede wszystkim nauki cierpliwości i systematyczności. Moim zadaniem jest stworzenie i wyjaśnienie planu działania, dobór indywidualnie skomponowanego zabiegu, opartego na najwyższej jakości składników oraz wskazanie „zadań domowych”  do przepracowania samodzielnie.

Serdecznie zapraszam na spotkanie online Świadoma Pielegnacja.

Aleksandra