Wydrukuj tę stronę

Czym zajmuje się ajurweda ?

Napisała
(C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda (C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda

Ajurweda to w dosłownym tłumaczeniu „wiedza o życiu”, która budowana na przestrzeniu pięciu tysięcy lat, obejmuje swoim doświadczeniem m.in. olejowy i ziołowy detoks naszego ciała w postaci masaży, oczyszczenie naszych myśli z negatywnej energii oraz wprowadzenie sił witalnych poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz relaks. 

Ajurweda skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, czyli prewencji. Stanowi bazę, dzięki której człowiek osiąga harmonię utrzymującą go w zdrowiu i szczęściu przez całe życie. W Indiach czy na Sri Lance jest także metodą leczenia chorób wynikających z zaburzeń, które dokładnie ocenia lekarz ajurwedyjski we wnikliwym wywiadzie, diagnostyce z pulsu czy wyglądu skóry, włosów i paznokci. 

Ajurweda obecnie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, m.in. dzięki konsultantom oraz pasjonatom ajurwedy, którzy propagują ajurwedyjski lifestyle na co dzień. 


Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu podstawowych elementów, czyli przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od kombinacji i natężenia wymienionych żywiołów w naszym ciele, ajurweda określa nas według nazewnictwa dosza (dosha) . Istnieją trzy opisujące człowieka dosze : Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich charakteryzuje nasz wygląd ( również kondycję naszej skóry), zdrowie, zachowanie, upodobania oraz potrzeby, dzięki czemu ajurweda ocenia czego każda z nich potrzebuje. 
Ajurweda kieruje się wieloma zasadami, czyli zmianą trybu życia - wprowadzeniem do diety ziół oraz przypraw, które  wyzwalają wiele leczniczych procesów podczas „zawirowań” prowadzących do chorób, a także właściwej pielęgnacji całego ciała. 
Dieta ajurwedyjska znajduje w swojej podstawie żywność nieprzetworzoną, świeżą, gotowaną – jest to dieta sattawiczna, kontrolująca nasze emocje, myśli i działania – czując się lekko i dobrze po posiłku, jesteśmy aktywni i szczęśliwi, proces trawienia nie jest zaburzony, zatem nasza skóra nie posiada oznak gromadzenia się amy- czyli toksyn. Jeśli natomiast posiłek powoduje senność, ból brzucha i niestrawność, nie mamy ochoty podjąć najmniejszego wysiłku. Dieta, w której przewagę stanowią produkty tamas, czyli używki, jedzenie wysokoprzetworzone, ciężkostrawne – obniża funkcjonalność naszego organizmu i powoduje odczuwanie złych emocji. Produkty rajas stanowią z kolei równowagę pomiędzy produktami sattawa a tamas. Opisane zasady żywienia określa teoria Trzech Gun. 
Jako kosmetolog uważam również, że połączenie wielu elementów w diagnostyce oraz pielęgnacji skóry, otwiera przede mną drogę do możliwie najlepszej terapii problemu, z jakim zwracają się do mnie moi klienci. Z tego powodu nieustannie poszerzam swój zakres wiedzy i starannie dobieram kosmetyki, na których pracuję w gabinecie stacjonarnym. Moim zdaniem ajurweda jest idealnym pomostem łączącym nowoczesną kosmetologię z holistycznym podejściem do zdrowia i wypracowaniem właściwych nawyków. 

 

Aleksandra