|    

Koszyk jest pusty
pexels-karolina-grabowska-4203096.jpg
POMAGAM HOLISTYCZNIE

BLOG: Ajurweda

Czym zajmuje się ajurweda ?

Napisała
(C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda (C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda

Ajurweda to w dosłownym tłumaczeniu „wiedza o życiu”, która budowana na przestrzeniu pięciu tysięcy lat, obejmuje swoim doświadczeniem m.in. olejowy i ziołowy detoks naszego ciała w postaci masaży, oczyszczenie naszych myśli z negatywnej energii oraz wprowadzenie sił witalnych poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz relaks. 

Ajurweda skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, czyli prewencji. Stanowi bazę, dzięki której człowiek osiąga harmonię utrzymującą go w zdrowiu i szczęściu przez całe życie. W Indiach czy na Sri Lance jest także metodą leczenia chorób wynikających z zaburzeń, które dokładnie ocenia lekarz ajurwedyjski we wnikliwym wywiadzie, diagnostyce z pulsu czy wyglądu skóry, włosów i paznokci. 

Ajurweda obecnie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, m.in. dzięki konsultantom oraz pasjonatom ajurwedy, którzy propagują ajurwedyjski lifestyle na co dzień. 


Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu podstawowych elementów, czyli przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od kombinacji i natężenia wymienionych żywiołów w naszym ciele, ajurweda określa nas według nazewnictwa dosza (dosha) . Istnieją trzy opisujące człowieka dosze : Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich charakteryzuje nasz wygląd ( również kondycję naszej skóry), zdrowie, zachowanie, upodobania oraz potrzeby, dzięki czemu ajurweda ocenia czego każda z nich potrzebuje. 
Ajurweda kieruje się wieloma zasadami, czyli zmianą trybu życia - wprowadzeniem do diety ziół oraz przypraw, które  wyzwalają wiele leczniczych procesów podczas „zawirowań” prowadzących do chorób, a także właściwej pielęgnacji całego ciała. 
Dieta ajurwedyjska znajduje w swojej podstawie żywność nieprzetworzoną, świeżą, gotowaną – jest to dieta sattawiczna, kontrolująca nasze emocje, myśli i działania – czując się lekko i dobrze po posiłku, jesteśmy aktywni i szczęśliwi, proces trawienia nie jest zaburzony, zatem nasza skóra nie posiada oznak gromadzenia się amy- czyli toksyn. Jeśli natomiast posiłek powoduje senność, ból brzucha i niestrawność, nie mamy ochoty podjąć najmniejszego wysiłku. Dieta, w której przewagę stanowią produkty tamas, czyli używki, jedzenie wysokoprzetworzone, ciężkostrawne – obniża funkcjonalność naszego organizmu i powoduje odczuwanie złych emocji. Produkty rajas stanowią z kolei równowagę pomiędzy produktami sattawa a tamas. Opisane zasady żywienia określa teoria Trzech Gun. 
Jako kosmetolog uważam również, że połączenie wielu elementów w diagnostyce oraz pielęgnacji skóry, otwiera przede mną drogę do możliwie najlepszej terapii problemu, z jakim zwracają się do mnie moi klienci. Z tego powodu nieustannie poszerzam swój zakres wiedzy i starannie dobieram kosmetyki, na których pracuję w gabinecie stacjonarnym. Moim zdaniem ajurweda jest idealnym pomostem łączącym nowoczesną kosmetologię z holistycznym podejściem do zdrowia i wypracowaniem właściwych nawyków. 

 

Aleksandra

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najnowsze na Blogu

Jak żyć spokojnie w niespokojnym świecie…

Jeśli chcemy  zacząć żyć spokojnie, w radości, szczęściu - czas zmienić swoje ograniczające przekonania i wzorce zachowań.  Kiedy nosisz na sobie ogromny bagaż emocjonalny, który ciąży Ci tak samo, jak każdy inny...

Kręgi Kobiet to forma bycia ze…

Kręgi kobiet stanowią współczesną formę bycia ze sobą, budowania wzajemnego zaufania, odpowiedzialności, akceptacji. Tworzą przestrzeń, by móc odrodzić się na nowo jako kobieta, przyjaciółka, siostra. Spotkania otwarte są dla każdej z...

Czym jest podświadomość i kim jest…

Podświadomość to bank danych, taki pendrive do którego mamy dostep, by pobierać informacje. Mieszczą się w niej zapisy z naszej przeszłości, czyli doświadczenia i emocje oraz wytworzone przez nie utrwalone reakcje (programy). Podświadomość...

Na Facebook`u