|    

Koszyk jest pusty
pexels-karolina-grabowska-4203096.jpg
POMAGAM HOLISTYCZNIE

BLOG: Ayurveda

Czym zajmuje się ayurveda ?

Napisała
(C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda (C) https://www.halepule.com/guides/ayurveda

Ayurveda to w dosłownym tłumaczeniu „wiedza o życiu”, która budowana na przestrzeniu pięciu tysięcy lat, obejmuje swoim doświadczeniem m.in. olejowy i ziołowy detoks naszego ciała w postaci masaży, oczyszczenie naszych myśli z negatywnej energii oraz wprowadzenie sił witalnych poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz relaks. 

Ajurweda skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, czyli prewencji. Stanowi bazę, dzięki której człowiek osiąga homeostazę utrzymującą go w zdrowiu i szczęściu przez całe życie. Jest także metodą terapii schorzeń wynikających z zaburzeń, które dokładnie ocenia lekarz ajurwedyjski we wnikliwym wywiadzie, diagnostyce z pulsu czy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jej metodyka pracy z człowiekiem opiera się na wprowadzeniu harmonii- odpowiedniego balansu dla człowieka. 
Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu podstawowych elementów, czyli przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od kombinacji i natężenia wymienionych żywiołów w naszym ciele, ajurweda określa nas według nazewnictwa dosza (dosha) . Istnieją trzy opisujące człowieka dosze : Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich charakteryzuje nasz wygląd ( również kondycję naszej skóry), zdrowie, zachowanie, upodobania oraz potrzeby, dzięki czemu ajurweda ocenia czego każda z nich potrzebuje. 
Ajurweda kieruje się wieloma zasadami : zmianą trybu życia, wprowadzeniem do diety ziół oraz przypraw, które dzięki swoim aktywnością wyzwalają wiele leczniczych procesów podczas „zawirowań” prowadzących do chorób, a także właściwej pielęgnacji całego ciała. 
Dieta polecana przez ajurwedyjskich terapeutów znajduje w swojej podstawie żywność nieprzetworzoną, świeżą, gotowaną – jest to dieta sattawiczna, kontrolująca nasze emocje, myśli i działania – czując się lekko i dobrze po posiłku, jesteśmy aktywni i szczęśliwi, proces trawienia nie jest zaburzony, zatem nasza skóra nie posiada oznak gromadzenia się amy- czyli toksyn. Jeśli natomiast posiłek powoduje senność, ból brzucha i niestrawność, nie mamy ochoty podjąć najmniejszego wysiłku. Dieta, w której przewagę stanowią produkty tamas, czyli używki, jedzenie wysokoprzetworzone, ciężkostrawne – obniża funkcjonalność naszego organizmu i powoduje odczuwanie złych emocji. Produkty rajas stanowią z kolei równowagę pomiędzy produktami sattawa a tamas. Opisane zasady żywienia określa teoria Trzech Gun. 
Jako kosmetolog wierzę, że połączenie wielu elementów w diagnostyce oraz pielęgnacji skóry, otwiera przede mną drogę do możliwie najlepszej terapii problemu, z jakim zwracają się do mnie moi klienci. Z tego powodu nieustannie poszerzam swój zakres wiedzy i starannie dobieram kosmetyki, na których pracuję w gabinecie. Moim zdaniem ajurweda jest idealnym pomostem łączącym kosmetologię z edukacją i wypracowaniem właściwych nawyków wśród klientów Skin Effect. Dlatego tak ważna jest dla mnie konsultacja, która poprzedza każdy zabieg w gabinecie, dzięki niej mogę zindywidualizować nie tylko przebieg zabiegu, ale również zalecenia domowe. 

Aleksandra

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najnowsze na Blogu

Kręgi Kobiet to forma bycia ze…

Kręgi kobiet stanowią współczesną formę bycia ze sobą, budowania wzajemnego zaufania, odpowiedzialności, akceptacji. Tworzą przestrzeń, by móc odrodzić się na nowo jako kobieta, przyjaciółka, siostra. Spotkania otwarte są dla każdej z...

Czym jest podświadomość i kim jest…

Podświadomość to bank danych, taki pendrive do którego mamy dostep, by pobierać informacje. Mieszczą się w niej zapisy z naszej przeszłości, czyli doświadczenia i emocje oraz wytworzone przez nie utrwalone reakcje (programy). Podświadomość...

Pielęgnacja to tylko jeden z elementów

To jak wygląda nasza skóra jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób żyjemy na co dzień.  W swojej metodyce pracy,  o której możesz przeczytać nieco więcej tutaj  szczególną uwagę kieruję na...

Na Facebook`u